Csütörtökön egy akkora aszteroida közelíti meg a Földet, mint Magyarország második legmagasabb lakóháza
A NASA figyelmeztetést adott ki egy 2016 AX165 jelű aszteroidáról, amely 2025. február 20-án, azaz holnap közelíti meg bolygónkat. Az űrszikla átmérője nagyjából 79 méter, ami megegyezik Magyarország második legmagasabb lakóépületének, a debreceni toronyháznak a méretével.
Milyen távolságban halad el az aszteroida?
A 2016 AX165 az előrejelzések szerint 5,72 millió kilométerre közelíti meg a Földet, ami nagyjából 14-szerese a Föld és a Hold közötti távolságnak. Bár ez földi léptékben óriásinak tűnik, csillagászati szempontból viszonylag közelinek számít. Összehasonlításképpen: az aszteroida 26-szor közelebb lesz hozzánk, mint a Nap, írja a Metropol. Az objektum elképesztő, 33 089 km/h-s sebességgel halad majd a világűrben. Ennek ellenére a NASA megfigyelései szerint nem jelent veszélyt a Földre, ugyanakkor a mérete és sebessége miatt folyamatosan figyelik mozgását.

Kiemelt kép: depositphotos.com
Miért fontos a NASA számára az ilyen űrsziklák követése?
A Times Now beszámolója szerint a 2016 AX165 a földközeli objektumok (Near-Earth Objects, NEO) kategóriájába tartozik. Az ilyen égitestek tanulmányozása értékes információkat nyújt a Naprendszer kialakulásáról, mivel az aszteroidák a korai bolygókeletkezés maradványai. A NASA CNEOS (Center for Near-Earth Object Studies, Földközeli Objektumok Tanulmányozásának Központja) és más űrmegfigyelő programok, mint a Pan-STARRS és a NEOWISE, folyamatosan nyomon követik ezeket az objektumokat, hogy pontosítsák pályájukat és felmérjék a jövőbeli kockázatokat.
Hogyan segítik az aszteroidák a tudományos kutatást?
A Föld közvetlen közelében elhaladó űrsziklák lehetőséget biztosítanak a kutatók számára, hogy tanulmányozzák szerkezetüket, összetételüket és mozgásukat. Az ilyen vizsgálatok segítenek az ütközési modellek fejlesztésében és a potenciális veszélyek előrejelzésében. Bár a 2016 AX165 nem jelent közvetlen fenyegetést, áthaladása emlékeztet arra, milyen fontos a földközeli objektumok figyelemmel kísérése és a bolygóvédelmi stratégiák kidolgozása.
Egy másik objektum is közeleg
Korábban beszámoltunk róla, hogy, bár hivatalosan kicsi becsapódási esélyről van szó, a NASA már úgynevezett „vészhelyzeti előkészületeket” is végez az aszteroida miatt, amely a következő hét évben akár el is találhatja a Földet. A 2024 YR4 nevű aszteroidát a NASA 2024 decemberi felfedezése óta szorosan figyelemmel kíséri. Az égitest, amely nagyjából akkora, mint a Big Ben, a hivatalos számítások szerint 2,3 százalékos eséllyel csapódhat bolygónkba a következő hét éven belül.
A 2024 YR4 méretére vonatkozó becslések tévesek lehetnek, mivel a szakértőknek erősebb távcsőre van szükségük. A csillagászok ugyanis világszerte nagy teljesítményű teleszkópokat használtak az aszteroida pályájának mérésére, de aminek ismerete a legfontosabb lenne, az a mérete. Ezt pedig a hagyományos módszerekkel legpontosabban a Napból érkező fény visszaverődése alapján lehet megtippelni: minél fényesebb az objektum, annál nagyobb a mérete. Jelenleg azonban a megfelelő fény hiánya miatt a tudósok csak korlátozottan képesek az égitest tanulmányozására.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Válassz biztonságos légitársaságot okosan, tudományos alapon
Egy új kutatás szerint a Tejútrendszer egy 2 milliárd fényév széles ürességben van
A Föld feletti óriási csillag bármelyik pillanatban felrobbanhat!
A brit védelmi miniszter szerint Európa nem gyakorol elég nyomást Putyinra
Oktatójátékok: Szenvedélyből tanulás és profit
Gyenyiszovai ember fosszíliáját találták meg az óceán fenekén